A digitális eszközöket egyre több helyen tudjuk hasznosítani tanári gyakorlatunkban. Ezeket lehetnek akár a kompetenciaterületek is. Én most két ilyen területtel kapcsolatban szeretnék kifejteni, hogy ezt hogyan is tehetjük meg. Ez a kettő a "Tanulói csoportok, közösségek alakulásának segítése, fejlesztése" és a "Szakmai együttműködés és kommunikáció".
Kezdjük is akkor az általam megnevezett kettő közül az elsővel.
"A mai tizen- és huszonévesek már ebbe az internetalapú, „digitális életmódot” folytató világba születtek bele, ahol az internet és a különböző okoskészülékek alapvető részei a mindennapjaiknak, ráadásul számukra az internet használata egyenesen kikerülhetetlen és nélkülözhetetlen." írja Dr. Kiss Hedvig és Prof. Dr. Pikó Bettina az Új Pedagógia Szemle 2018-ban megjelent 5-6 számában.
Az idézet mondat is rávilágíthat arra, hogy ha szeretnénk megkönnyíteni a kapcsolatfelvételt diákjainkkal, akár tanórai kereteken kívül, de még iskolain belül természetesen, akkor célszerű az internet adta lehetőségeket kihasználni. Talán már-már túl kézenfekvő az a kijelentés, hogy hasznos lehet például egy Facebook csoport létrehozása, akár az osztályunknak, a hozzánk emelt érettségi felkészítőre járóknak, szakköröseinknek, vagy más egyéb, hozzánk szorosabban kapcsolódó diákcsoportoknak. De egy Padlet felület, vagy egy közös Drive mappa is hasonló funkciókat tölthet be (már ha diákjaink hajlandóak azokat rendszeresen használni).
A második terület, amiről szeretnék kicsit írni az a "Szakmai együttműködés és kommunikáció".
Azért is választottam ezt másodiknak, mert az itt használható eszközök sokban egyeznek az előző területen is használhatókhoz. Ahhoz, hogy folyamatosan tudjuk tartani a kapcsolatot kollégáinkkal, az osztályunkat tanító pedagógusokkal, vagy akár munkaközösségünkkel, célszerű igénybe venni a technika adta lehetőségeket, hisz ezek sokban könnyíthetik munkánkat.
Nem fogom felsorolni az erre már említett lehetőségeket, természetesen azok is teljesen funkcionálisak erre a célra is, inkább egy másikat említenék. Nem biztos, hogy minden kolléga szívesen használná a fentebb említett eszközöket. Ez esetben levelezőlistákat is létrehozhatunk, akár a Gmail segítségével is, ahol mindenkinek, aki része a listának, egyszerre küldhetünk levelet. Ugyan jó érzés egy kávé mellett megbeszélni osztályaink előremenetelét, de ha erre nincs lehetőség, egy email ugyan úgy megfelel az információcserére.
Összességében szerintem továbbra is áll a kijelentés: ne féljünk használni a digitális eszközöket, azok csak könnyíthetik, gyorsíthatják munkánkat.
Kezdjük is akkor az általam megnevezett kettő közül az elsővel.
"A mai tizen- és huszonévesek már ebbe az internetalapú, „digitális életmódot” folytató világba születtek bele, ahol az internet és a különböző okoskészülékek alapvető részei a mindennapjaiknak, ráadásul számukra az internet használata egyenesen kikerülhetetlen és nélkülözhetetlen." írja Dr. Kiss Hedvig és Prof. Dr. Pikó Bettina az Új Pedagógia Szemle 2018-ban megjelent 5-6 számában.
Az idézet mondat is rávilágíthat arra, hogy ha szeretnénk megkönnyíteni a kapcsolatfelvételt diákjainkkal, akár tanórai kereteken kívül, de még iskolain belül természetesen, akkor célszerű az internet adta lehetőségeket kihasználni. Talán már-már túl kézenfekvő az a kijelentés, hogy hasznos lehet például egy Facebook csoport létrehozása, akár az osztályunknak, a hozzánk emelt érettségi felkészítőre járóknak, szakköröseinknek, vagy más egyéb, hozzánk szorosabban kapcsolódó diákcsoportoknak. De egy Padlet felület, vagy egy közös Drive mappa is hasonló funkciókat tölthet be (már ha diákjaink hajlandóak azokat rendszeresen használni).
A második terület, amiről szeretnék kicsit írni az a "Szakmai együttműködés és kommunikáció".
Azért is választottam ezt másodiknak, mert az itt használható eszközök sokban egyeznek az előző területen is használhatókhoz. Ahhoz, hogy folyamatosan tudjuk tartani a kapcsolatot kollégáinkkal, az osztályunkat tanító pedagógusokkal, vagy akár munkaközösségünkkel, célszerű igénybe venni a technika adta lehetőségeket, hisz ezek sokban könnyíthetik munkánkat.
Nem fogom felsorolni az erre már említett lehetőségeket, természetesen azok is teljesen funkcionálisak erre a célra is, inkább egy másikat említenék. Nem biztos, hogy minden kolléga szívesen használná a fentebb említett eszközöket. Ez esetben levelezőlistákat is létrehozhatunk, akár a Gmail segítségével is, ahol mindenkinek, aki része a listának, egyszerre küldhetünk levelet. Ugyan jó érzés egy kávé mellett megbeszélni osztályaink előremenetelét, de ha erre nincs lehetőség, egy email ugyan úgy megfelel az információcserére.
Összességében szerintem továbbra is áll a kijelentés: ne féljünk használni a digitális eszközöket, azok csak könnyíthetik, gyorsíthatják munkánkat.

Megjegyzések
Megjegyzés küldése