(World Economic Forum csatornájáról)
Egy nagyon gyorsan változó
világban élünk, ez szerintem elég egyértelmű. Sokan megértik ezt, de talán az
egyik legfontosabb intézmény, ami mindannyiunk életében központi szerepet
foglal el, nem képes lépést tartani ezzel. Vagy lehet nem is akar. Ezt szerintem
mindenki döntse el magának.
A fentebbi videóban több,
fontos pozícióban lévő embertől is hallhatjuk, hogy sok képességet, amikre
szükség van nem fejleszt az iskola. Ez miért lehet probléma? Leginkább azért,
mert nem az "életre" készítjük fel a diákjainkat. A videóban
szerintem nagyon találó, amikor azt mondják, h sokszor a tesztre készít fel az
oktatás.
Szerintem ezzel meg is fogják az alapvető
problémát. Általános iskolától a diplomáig mindig van egy újabb dolgozat, röpi,
tz, zh, stb. amire fel kell készülni. Rendszerint a tanároknak, a diákoknak és
még a szülőknek is, az a fókusz, hogy az adott tudásfelmérő sikerüljön. Azt
hiszem viszonylag ritkán kerül elő a kérdés, hogy mi lesz majd viszont, amikor
már nem lesz több oktatási jellegű tudásfelmérés. Amikor már az életben kell,
egy munkahelyen, egy projektcsapatban vagy bármilyen más, valós életbeli
szituációban kell megfelelni.
Na pont ezért lenne fontos ezeknek, a videóban „soft-skillek”-ként
sokszor nevezett, készségek fejlesztésére is odafigyelni az iskolában. Ez pedig,
szerintem, alapvetően annyira nem bonyolult. Ha elkezdjük a tanultakat egy
tesztet túli perspektívából nézni, megpróbáljuk értelmezni, hogy hosszútávon mi
lehet a haszna mindannak, amit elsajátítunk már segíthet. A nagybetűs élet helyzeteit
bevinni az iskolába sem egy rossz megoldás, például, mit mondanál egy
állásinterjút, hogyan igényeljünk hitelt, mire kell odafigyelni, mit kell egy
projekt munka elkezdése előtt tisztázni (szerepek, feladatok, stb.) és még sok
más helyzet, amiket tantárgyi keretek között is lehet tárgyalni, érinteni.
Személy szerint biztos megpróbálnék ezekhez kapcsolódó feladatokat
csinálni a diákjaimmal. Idegen nyelvű óráimon mindenképp (francia), de még a
magyar órán sem tartom idegennek, hogy egy projektmunka előtt tisztázzunk, hogy
is dolgozunk csapatban. A lehetőségek elég számosak, csak messzebb kell
tekintenünk, mint a következő tz, vagy akár az érettségi.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése